Movie Games oraz Grupa INC połączą siły, aby zrewolucjonizować rumuński rynek gamingu

Movie Games i Grupa INC podpisały list intencyjny i zamierzają wspólnie wesprzeć rumuński rynek producentów gier. Notowane na warszawskiej giełdzie spółki planują utworzyć platformę gamingową do konsolidacji tego rynku. Utworzona spółka będzie, miała charakter Alternatywnej Spółki Inwestycyjnej (ASI) i będzie  odpowiedzią na oczekiwania rumuńskich inwestorów, którzy coraz chętniej inwestują w podmioty z nowej ekonomii.

Celem listu podpisanego przez Movie Games i INC jest szeroko rozumiana współpraca w zakresie rynku kapitałowego. Po zakończeniu negocjacji oraz podpisaniu umowy, spółki zamierzają wspólnie założyć spółkę typu ASI, której celem będzie wsparcie finansowe oraz merytoryczne lokalnych, niezależnych studiów gier, aby w ten sposób wypromować lokalny rynek i wyselekcjonować jego liderów. Głównymi zaletami tego rynku, jest mniejsza konkurencja w zakresie pozyskiwania zdolnych zespołów oraz możliwość tańszego produkowania gier.

Wejście na rynek rumuński z kolejnym podmiotem w pełni wpisuje się w nową strategię rozwoju Grupy INC, która zakłada rozwój działalności m.in. na tym rynku.

– Jako Grupa INC jesteśmy obecni na rynku rumuńskim już od dłuższego czasu. Przeprowadziliśmy z sukcesem dwa debiuty spółek na rumuńskim rynku AeRO. Szczególnie zadowoleni jesteśmy z inwestycji w spółkę Bittnet z sektora IT, która od momentu wejścia na rumuńską giełdę w 2015 zwiększyła swoją kapitalizację z 7,5 mln RON (leje) do około 100 mln RON, a przychody z 8,2 mln RON do 99,7 mln RON. Inwestycje kapitałowe w Rumunii prowadzimy za pośrednictwem wchodzącego w skład naszej grupy funduszu Carpathia Capital, którego akcje notowane są w Bukareszcie i Warszawie. Nasz Dom Maklerski zapowiedział notyfikację swojej działalności w Rumunii. Od kilku miesięcy myślimy nad najbardziej optymalnym wejściem z ofertą na lokalny rynek gamingu, z tego powodu poprosiliśmy o pomoc Movie Games, które dzięki kompetencjom zarządu ma dostęp do ciekawych projektów na tamtym rynku – komentuje Paweł Śliwiński, Prezes Zarządu Grupy INC.

Studia, które zdecydują się na współpracę z nowym podmiotem będą mogły liczyć na wsparcie merytoryczne Movie Games przy budżetowaniu i realizacji projektów, a także wsparcie wydawnicze i marketingowe. Dodatkowo zyskają fachową obsługę procesu pozyskiwania finansowania i debiutu na lokalnej giełdzie papierów wartościowych (Bucharest Stock Exchange, BvB), które zapewni Grupa INC.

– Rumuński rynek gamedevu jest dobrze rozwinięty. Działa na nim wielu profesjonalistów, którzy mają jednak ograniczone możliwości realizacji i rozwoju, wykonując głównie prace na rzecz dużych międzynarodowych korporacji. Pozwala to lokalnym twórcom pracować w zawodzie, ale jednocześnie mocno ogranicza ich samodzielność. Wspólna inicjatywa Movie Games oraz INC pozwoli im „pójść na swoje” i pracować nad własnymi, oryginalnymi grami. Uwolni to ich kreatywność i znacznie zwiększy satysfakcję z pracy, w efekcie czego na rynku pojawi się jeszcze więcej ciekawych i jakościowych produkcji komentuje Maciej Miąsik, Wiceprezes Zarządu Movie Games.

Nowy podmiot będzie działał w formie Alternatywnej Spółki Inwestycyjnej, w której udziały będą posiadały Movie Games oraz Grupa INC. Na kolejnym etapie dołączą do nich inwestorzy z Rumunii i Polski. W dalszej przyszłości nie wyklucza działalności również w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Mateusz Wcześniak, Prezes Movie Games SA

– Chcemy wspólnie z Grupą INC stworzyć podmiot typu ASI, który pozwoli studiom pozyskać finansowanie na rozwój oraz wesprze ich merytorycznie podczas realizacji projektów. Na początek planujemy wyselekcjonować kilka zespołów, które będą miały ciekawe pomysły na grę, może to być zarówno prosty symulator, jak i bardziej rozwinięta produkcja. Naszą ambicją jest znalezienie oraz wypromowanie lokalnego lidera, którego produkcje osiągną międzynarodowy sukces komercyjny. W przyszłości rozważymy również rozwój na innych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej – dodaje Mateusz Wcześniak, Prezes Zarządu Movie Games.