Router Netgear Nighthawk XR500 – recenzja

Na rynku pojawia się coraz większa ilośc sprzętu przeznaczonego dla graczy. Już chyba każdy z nas spotkał się z podkładkami, słuchawkami, myszkami, klawiaturami, które wzbogacono tak, aby jak najlepiej umilały i wspomagały grę, a przy tym dobrze wyglądały.

Podobnie jest z routerem od Netgear.

Nightawk Pro Gaming XR500 to stworzony specjalnie z myślą o graczach router od Netgear – oparty na chipsecie Qualcomm QCA 9984, dwupasmowa jednostka o przepustowości 2600 Mb/s, w paśmie 5 Ghz, a dodatkowo ze wsparciem MU-MIMO.

Ale zacznijmy od początku, pierwszą rzeczą która rzuca się w oczy przy tym routerze są wymiary – 22 x 244 x 55 mm i waga 801 g, które stawiają go na czele jeżeli chodzi o wielkość, a także ilość potrzebnego miejsca(niestety nie ma on możliwości stawiania w pionie).

Jego futurystyczna stylistyka – ostre linie, mogące przypominać z perspektywy dziób ptaka, na pewno przypadną do gusty zarówno graczom jak i cywilnym użytkownikom.

Jedyna rzeczą do jakiej mógłbym się tutaj przyczepić to jakoś materiału, jaki został użyty przy większej części urządzenia – średniej jakości plastik łatwo się rysuje.

Do plusów należy dodać na pewno łatwo dostępne na obudowie przyciski WPS oraz przycisk dezaktywacji WiFi, a także 11 diod sygnalizacyjnych. Z tyłu oprócz 2 portów USB 3.0 znajdziemy gniazdo zasilające, włącznik(oooo!) oraz cztery gniazda antenowe, cztery gigabitowe złącza LAN, jedno WAN oraz przełącznik wyłączający wszystkie diody.

Czy to czyni z niego router dla graczy? Zdecydowanie TAK. Najważniejszą jednak rzeczą w tym urządzeniu jest oprogramowanie, które zarządza całością i pozwala na osiągnięcie jeszcze lepszych rezultatów w rozgrywkach online jak i przy pobieraniu plików.

Pod maską znajdziemy oprogramowanie DumaOS, specjalnie przygotowane dla entuzjastów gier. Dzięki niemu uzyskujemy pełną kontrolę nad połączeniami bezprzewodowymi, jak i przewodowymi oraz optymalizację działania sprzętu uwzględniając wydajność lokalnej sieci.

Najważniejszymi funkcjami jakie warto tutaj wymienić będzie QoS – pozwalający na nadawanie priorytetów oraz transferów dla poszczególnych urządzeń. Innymi słowy, gracze mogą mieć pewność że inny laptop czy tablet, nie wykorzysta pełnego transferu naszej sieci podczas najważniejszych rozgrywek sieciowych. Dodatkowo aby zmniejszyć ping w rozgrywkach sieciowych – zarówno tych na komputerach PC, jak i na konsolach Nighhawk został wyposażony w unikatowy filtr geograficzny. Dzięki niemy router pozwala łączyć się z najbliższymi graczami (serwery P2P). A lista serwerów z którymi możemy się bezpośrednio połączyć jest naprawdę długa – wymieńmy tutaj chociażby League od Legends czy Battlefield.

Na końcu warto dodać także elastyczność jaką daje fakt, że Nighthawk to router dwupasmowy. Nie trzeba tutaj, zastanawiać się z która siecią lepiej się połączyć – 2.4 czy 5 GHz. Router dzięki swojemu oprogramowaniu łączy oba pasma w jedno – nasze urządzenia widzą jedną sieć, ale po połączeniu router sam decyduje które pasmo będzie lepsze dla naszego sprzętu.

A skoro jesteśmy przy połączeniach warto dodać jeszcze, że Nightawk został wyposażony w opcje tworzenia kopi zapasowych oraz serwerów multimedialnych w obrębie pamięci USB. Dodatkowo posiadając wsparcie dla OpenVPN, fające nam możliwość szyfrowania tworzonych połączeń.

Podsumowując, Nightawk Pro Gaming XR500 to idealne rozwiązanie zarówno dla graczy jak i cywilnych użytkowników. Dzięki szerokiej gamie oprogramowania i wsparcia pozwala na dowolną konfigurację sieci bardziej zaawansowanym użytkownikom (chociaż patrząc na prosty interfejs DumaOS, każdy się w nim odnajdzie), ale także samodzielnie zadba o optymalizacje sieci dla wszystkich.

Czy Nighthawk to router dla graczy? Zdecydowanie tak, dzięki niemu każdy będzie mógł wejść na wyższy etap rozgrywek sieciowych.

Plusy: DumaOS, GeoFiltr, Qos, duża ilość różnego rodzaju złączy

Minusy: wielkość, łatwo rysujący się plastik