Jak stworzyć popularną grę? Oto przepis na stworzenie symulatora!

Wywiad z Tomaszem Sobieckim, prezesem zarządu Manager Games – producenta m.in. takich gier jak: Drill Deal, Car Mechanic Manager 2023 czy Bike Mechanic Simulator 2023.

Gamevestor: Na rynku aktualnie jest bardzo dużo symulatorów – również tych z Polski. Jakie cechy powinna posiadać gra z tej kategorii, żeby zainteresować i przyciągnąć potencjalnego gracza, tak żeby dodał ją do swojej wishlisty, później podjął się zagrania w wersję demo, a na końcu spędził kilka godzin grając w pełną wersję?

Tomasz Sobiecki: Jestem przekonany, że na sukces gry składa się wiele czynników. Jeżeli chodzi o symulatory, to jak sama nazwa wskazuje, ważne jest możliwie wierne odwzorowanie rzeczywistości. Gracze nie lubią być oszukiwani. Jeżeli pracujemy nad symulatorem, to musimy starać się zbliżyć wirtualną rozgrywkę do świata realnego. Tym tropem idziemy w Bike Mechanic Simulator. W grze chcemy pokazać to, co czeka nas podczas realnego serwisu naszego sprzętu.

Różnorodność tematyczna dostępnych do ogrywania symulatorów nie zna granic. Developerzy prześcigają się w proponowaniu graczom coraz to bardziej interesujących propozycji tytułów. Właśnie….jak znaleźć typ symulatora, który może przyciągnąć już na samym wstępie? Np. tytułem?

Tytuł jest oczywiście ważnym elementem gry. Jednak ważniejsza jest właśnie jej tematyka. Producenci i wydawcy gier muszą szukać takich pomysłów, które przyciągną graczy. Nawet najlepszy tytuł nie zagwarantuje sukcesu gry bez odpowiedniej grywalności. Musimy obserwować otoczenie i oferować to, czego oczekują gracze.

Symulatory są znane graczom od lat, jednak nie zawsze te produkcje są w stanie wiernie oddać rzeczywistość. Czy żeby stworzyć atrakcyjny, zarówno wizualnie jak i mechanicznie, symulator najlepiej mieć doświadczenie życiowe w konkretnej dziedzinie? Czy stworzony koncept gry i późniejsza jego realizacja będą dostatecznie dobre jeśli temat podejmą osoby, które nie doświadczyły bliżej opracowywanego zagadnienia?

Problemem w oddaniu realizmu może być nie tylko brak zaznajomienia się zespołu z tematyką gry, ale także możliwości techniczne. Nie zawsze możemy odwzorować wszystko co byśmy chcieli. Natomiast w pierwszej kwestii możemy posiłkować się wiedzą i doświadczeniem ekspertów z danej branży, z czego staramy się korzystać w naszych produkcjach.

Zapowiedziana przez Manager Games gra Bike Mechanic Simulator 2023 jest tytułem, który będzie miał jedynie konkurencję w postaci symulatorów mechaników dwóch i czterech kółek, ale tych z silnikami. Co poza unikalną tematyką będziemy mogli znaleźć w tej produkcji? Czy gra będzie miała również za zadanie edukować, czyli pomóc laikom w samodzielnej obsłudze swoich rowerów?

Chcemy możliwie wiernie oddać realia pracy w serwisie rowerowym. Liczę na to, że gra poprawi świadomość zwykłych użytkowników jednośladów. Podczas rozgrywki będą oni mogli poznać części składowe roweru oraz sposób i kolejność montażu poszczególnych podzespołów. Myślę, że będzie to ważne doświadczenie przy samodzielnych próbach zapewnienia sprawności swojego sprzętu.

Czy symulatory to przyszłość gamingu? Po jakie gry gracze będą sięgać w najbliższych latach?

Preferencje graczy są bardzo zróżnicowane i myślę, że nie dojdzie do sytuacji kiedy jeden gatunek zdominuje cały rynek. Symulatory na pewno będą stanowić jego ważny udział. Jestem przekonany o tym, że ważniejsze od wyboru gatunku gry będzie zaproponowanie graczom ciekawej i dobrej jakości tytułów.

Czy Manager Games to wyłącznie produkcje o charakterze symulacyjnym? Czy spółka planuje w najbliższym czasie spróbować swoich sił w jakimś nowym gatunku gier?

Generalnie skupiamy się na grach z gatunku manager/tycoon i liczę na to, że ich popularność będzie rosła w przyszłości. Nasz symulator BMS 2023 również będzie zawierał pewne elementy zarządzania, jak choćby budżet naszego warsztatu.

Nad jakimi grami pracuje w tym momencie Manager Games? Kiedy możemy spodziewać się próbek do tej pory zapowiedzianych produkcji? Czy w najbliższych planach jest ogłoszenie jakiegoś zupełnie nowego tytułu?

Obecnie jesteśmy na finiszu certyfikacji gry Drill Deal – Oil Tycoon na konsole (Nintendo, PlayStation i XBox). Gracze mogą już wypróbować grę na PC na platformie Steam. W toku jest także produkcja gier Car Mechanic Manager 2023 oraz Bike Mechanic Simulator 2023. Chcemy zaprezentować ich wersje demonstracyjne podczas jesiennego festiwalu Steam. Przed nami też prezentacja gry City Rebuilder nad, którą pracujemy od pewnego czasu.

Kiedy zapowiadany giełdowy debiut Manager Games SA na rynku NewConnect?

Prowadzimy prace nad Dokumentem Informacyjnym, który pozwoli nam na dalsze starania w związku z dopuszczeniem akcji Spółki do obrotu. Wszyscy widzimy w jakich realiach rynkowych działamy. Inflacja, czerwień na rynkach i wojna w Ukrainie ma wpływ na naszą gospodarkę. Mimo wszystko liczę na to, że jeszcze przed końcem tego roku zadebiutujemy na NewConnect.